Lubczyk

Komentowanie nie jest możliwe 68
Lubczyk
1 vote, 8.00 avg. rating (78% score)

medycyna (18)Jak sama nazwa wskazuje kiedyś uważany był za ziele na miłość. Nasze babcie robiły z niego miłosny napój i ponoć nawet działał, chociaż żadne badania naukowe tego nie potwierdzają. Nie znaczy to, że powinniśmy go ignorować, a wręcz przeciwnie, gdyż nie tylko wspaniale pachnie i nie ma żadnych trudności w jego hodowaniu, ale może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Przede wszystkim poprawia pracę nerek i działa moczopędnie a także wiatropędnie, rozkurczowo a nawet wykrztuśnie. Z pewną ostrożnością natomiast powinny go spożywać osoby, które dużo przebywają na słońcu, gdyż pod wpływem jego promieni mogą powstawać na skórze brzydkie przebarwienia, a także kobiety w ciąży (lubczyk uchodzi za ziele o działaniu poronnym) i takie, których miesiączki są bardzo obfite.
Działanie lecznicze ma zarówno korzeń lubczyku ( odwar zrobiony z łyżeczki suszonego korzenia lubczyku i filiżanki wody działa moczopędnie) jak i suszone części zielone tej rośliny ( suszony lubczyk zmieszany z suszonym tymiankiem i zaparzony działa wykrztuśnie).
Świeży zielony lubczyk można dodawać na przykład do zup: ma smak i zapach podobny do przyprawy do zup w płynie – popularnej maggi.

Inne wpisy:

admin

View all contributions by admin